Průřez vodičů

Pro případ, že potřebujete ve 12-ti voltové elektroinstalaci vašeho miláčka něco připojit nebo předělat a nechcete to svěřit mě nebo jinému technikovi z oboru elektro je důležité dodržet pár základních pravidel.

Jedním z nich je použití vodičů se správným průřezem. Použijete-li při instalaci vodiče se slabým průřezem, může docházet k ohřívání vodiče a v tom horším případě i k požáru. Níže jsou v tabulce uvedené orientační průřezy vodičů spočítané podle délky vodiče a velikosti přenášeného výkonu při napětí 12 V stejnosměrných. Vzhledem k použití v karavanech a jiných dopravních prostředcích doporučuji používání flexibilních (lankových) vodičů, které jsou odolnější proti otřesům. Ze stejného důvodu doporučuji vynechat vodiče s průřezem 0,5mm2 a používat minimálně 0,75mm2 s kterými je i snazší manipulace.

Dalším z pravidel je přenášet vysoké výkony po co možná nejkratších vodičích. To znamená např. při použití měniče 12V/230V – 2500W, kdy na výstupu teče při 23OV 10Ampér (špičkově až 20A), že na vstupu měniče připojeného k baterii vozidla téct 200A (špičkově až 400A). Měnič proto umístíme ve vozidle co nejblíže k baterii.

Pro výpočet správného průřezu vodičů existuje samozřejmě vzorec kde se počítá s použitým materiálem, délkou, proudem, napětím….. Pro usnadnění jsem Vám průřezy pro různé výkony vypočítal viz příloha: „Tabulka průřezů